Diğer

Android Projenin ve Paket İsmini Değiştirme

Bazen mobil uygulamalarımızın isimlerini proje oluşturduktan sonra belirleriz. Bazen de Google Play var olan aynı paket isimli projeleri de kabul etmediği için paket ismini değiştirmemiz de gerekebilir. Bu gibi sebeplerden dolayı proje ismi ve projenin paket ismini değiştirme ihtiyacımız olabiliyor.

Android Studio’da proje ismi ve projenin paket ismini kolay bir şekilde nasıl değiştirebileceğinizi göstereceğim makaledir.

Dilerseniz makalenin videosunu da izleyebilirsiniz.

Proje İsmini Değiştirme

Projeniz Android Studio açık olmadığında, proje dosyasının bulunduğu yere gidiniz. Proje dosyanızın ismini türkçe karakter olmadan yeni proje ismi ile değiştiriniz.

Sonra yeni isimli projenizin klasörünü açın. .idea adlı dosyasını silin. Projenizin ana dizininde bulunan settings.gradle dosyasını  Notepad gibi bir text editor’de açın. rootProject.name kodundaki proje isminizi değiştirin

Proje isminizi böylelikle değiştirmiş oldunuz. Artık Android Studio‘yu açabilirsiniz.

Uygulama İsmini Değiştirme

Kullanıcının uygulamayı indirdiğinde gördüğü logo altında ismi değiştirmek için bir tane işlem yapmanız yeterlidir.

Ana dizinde app -> src -> main -> res ->values dizinindeki  strings.xml dosyasını açın ve app_name string xml ine  yeni proje ismini yazınız. Uygulama isminiz değişmiş oldu. 🙂

Projenin Paket İsmini Değiştirme

İlk önce  app -> src -> main dizinin içindeki AndroidManifest.xml dosyasını açalım. package özelliğinde yazan paket isminizin değiştirmek istediğiniz bölümü seçiniz. (Noktanın sağ tarafındaki her kelime bir bölümü temsil eder).

Paket isminizin değiştirmek istediğiniz bölümüne mouse ile sağ click yapın. Çıkan menu’de  Refactor > Rename seçin. Warning penceresi açılacaktır. Bu pencere de Rename package butonunu seçiniz. Bu botunu seçtiğinde Rename penceresi açılacak.

İsmi değiştirip, Refactor butonunu seçiniz. Böylelikle palet isminin bir bölümünü değiştirmiş olduk. Paket ismi standartı com.domain.appname şeklindedir. Örnekde appname bölümünü değiştirdim. domain bölümünüde aynı yöntem ile değiştirebilirsiniz.

Son olarak ana dizin->app klasöründeki build.gradle dosyasını açalım. Bu dosyada applicationId özelliğindeki paket ismini de değiştirip Sync Now butonuna basarak değişikliği kayıt edelim.

Böylelikle paket ismini de değiştirmiş olduk.

Bülten
Bültene abone ol

Bültene abone olarak yeni makalelerimden haberdar olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir