UI/UX

Android Pull to Refresh

Android kullanıcıların işlerini kolaylaştırmak ve görselliği ilgi çekici yapmak adına bazı ara yüz(UI) kütüphaneleri kullanılmaktadır. Bu arayüz kütüphanelerinden biride “Pull to Refresh” dir.

“Pull to Refresh” özeliği, uygulandığı arayüzde çekip bırakma hareketi yapılarak sayfanın yenilenme işlemini sağlayan UI kütüphanesidir. Gmail, Facebook, Twitter gibi birçok android uygulamaları, bu özelliği kullanmaktadır. Pull to Refresh işlemini merak ettiğinizi duyar gibiyim. Uygulanması çok basit bir kütüphane..:) Bu özeliği arayüzüne uygulamanızı kolaylaştırmak için, sizin için bu makaleyi yazdım.Bu makalemde arayüzle ilgili birçok Android yazılımcılarının kullandığı “Pull to Refresh” olayını listview arayüz bileşeniyle birlikte kullanmayı örnekleyeceğim.
123

İlk öncelikle “actionbarpulltorefresh” adlı kütüphanemizi yükleyelim. Android Studio Ide’sinde oluşturmuş olduğum projemde, proje ana dizi->app->build.gradle dosyasını açıp, dependencies kodları arasına compile ‘com.github.chrisbanes.actionbarpulltorefresh:library:+’ kodunu ekliyip, menude Build sekmesinden Rebuild Project yaptık.

build.gradle kodları:

activity_main.xml kodları:

MainActivity.java kodları:

ListViewActivity.java kodları:

Bülten
Bültene abone ol

Bültene abone olarak yeni makalelerimden haberdar olun.

5 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir