UI/UX

Android Studio 4.1’de UX Design Tools Yenilikleri

Müşterinize sunduğunuz ürünün görünümü, satışı ilk etkileyen faktörlerden biridir. Bu yüzden yazılım projelerinde de tasarım çok önemlidir.

Bu makalemde, Android uygulama geliştiricilerinin tasarımı aktarma sürecini kolaylaştıran Design Tools’un Android Studio 4.1 sürümünde bulunan yeniliklerden bahsedeceğim.

Tasarımı Kısa Sürede Test Etme

Bize verilen tasarımın aynısını Android uygulamaya aktarabilmek için arayüz elementlerini tasarıma uygun yerleştirmek gerekir. Bu süreçte sık sık uygulamamızı emulator ya da telefonda test etmeniz gerekir. Fakat her değişiklik için test ortamlarını çalıştırmak zaman kaybı olabiliyor.
Örneğin, bir yazılımcı uygulama tasarımının çoğunu bitirdiğini düşünürken, emulator de test ettiğinde hatasını geç fark edebilir.(Şekil-1)

Şekil-1

Bunun çözümü için, Layout Editor sağ üst köşesindeki toogle tools simgesini tıklayarak tasarımınızın konumlandırmalarını hızlıca test edebilirsiniz. (Şekil-2)

Şekil-2

Visibility Özelliğinin Kolay Kullanımı

Farklı koşullarda veya belirli işlevler için kullanıcı arayüzlerini göstermeniz / gizlemeniz gerektiğinde bunu Layout Editor’den kolay bir şekilde yapabilmekteyiz. Örneğin, yalnızca kimliği doğrulanmış kullanıcıların kendi kullanıcı verilerini görebilmesini isteyebilirsiniz.

Şekil-3 belirttiğim üzere, Component tree bölümünde nesnenin sağındaki göz simgesine tıklayarak gizleme ve gösterme işlemlerini yapabilirsiniz.

Şekil-3

Transform panel

Arayüz elementlerinin 3D şeklinde döndürme işlemini kolay bir şekilde yapmanızı sağlayan bir özellik getirildi. Döndürmek istediğiniz arayüz elementini seçtikten sonra Attributes bölümünde bulunan Transform sekmesinde rotation değerlerini değiştirerek sonucu görebilirsiniz.

Gutter drawable picker

Code alanında, kullandığınız resimleri hızlıca değiştirmenizi ve diğer resimleri arama yapmanızı sağlayan bir özellik eklendi. src/srcCompat adlı resim yolunu belirttiğimiz kodun sol tarafındaki simgeyi tıklayarak bu özellikleri kullanabiliyoruz. (Şekil-4)

Şekil-4

 

Kaynak

1- https://medium.com/androiddevelopers/design-tools-suite-ux-enhancements-in-android-studio-4-1-60c11f54ddb0

Bülten
Bültene abone ol

Bültene abone olarak yeni makalelerimden haberdar olun.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir