Performans

Android Studio’da Kod Kalıplarının Kısaltılması ile Hızlı Kod Yazma

IDE’ler, derleme, debug ve kısayol özellikleriyle yazılım geliştirme süreçlerini kolaylaştıran ve hızlandıran birçok tool sunar.

Bu makale, Android Studio’da var olan kod kalıplarını(code snippet) kısaltmalar aracılığıyla hızlı ve pratik bir şekilde yazılım geliştirmeyi sağlayan araçları açıklayacaktır.

Android Studio’da az bilinen fakat fazlasıyla yazılım geliştirmeyi kolaylaştıran araçlar;

1- Live Templates

Live Templates, Function ve Log çeşitleri, Compose, Toast vb. sıkça kullandığımız kod parçacıklarının kısaltmalarını verdiği için hızlı bir şekilde yazılım geliştirebiliriz.

Örneğin, hızlıca addUser adında 2 parametreli bir fonksiyon oluşturalım. Bunun için fun2 Live Template kullanacağız.

Tüm Live Template Listesi

Live Templates kapsamlı bir listesini açıklamalarıyla birlikte keşfetmek için File -> Settings -> Editor -> Live Templates adımlarını takip edebilirsiniz.

 

Özgün Live Template Oluşturma

Sıkça kullandığımız kod parçalarını hazır şablonlarda bulamıyorsak, bize özel kod kısaltmaları oluşturabiliriz. Bunun için File -> Settings -> Editor -> Live Templates açmalıyız. Devamını video anlatımından inceleyelim.

2-Postfix Completion

Postfix Completion, if, for, try vb. sıkça kullandığımız kod bloklarını kısaltmalar ile hızlı bir şekilde yazmamızı sağlar.

Örneğin; name adındaki değişkenimizi null olup olmadığını kontrol edelim. Aşağıdaki gibi kontrol edeceğimiz değere .if ekleyip, Enter tuşuna bastık.

Tüm Postfix Completion Listesi

Önceden tanımlanmış kod parçacıklarının kısaltmalarını kapsamlı bir listesini açıklamalarıyla birlikte keşfetmek için File -> Settings -> Editor -> General -> Postfix Completion adımlarını takip edebilirsiniz.

 

Bülten
Bültene abone ol

Bültene abone olarak yeni makalelerimden haberdar olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir