UI/UX

Android Uygulamalarında Arayüz Testi Nasıl Yapılır?

Android Sdk,uygulamanda arayüz testini yapabilmen için, şu araçlara otomatik destek sağlar
1.Uiautomatorviewer
2.Uiautomator

Ben bu makalemde Uiautomatorviewer aracını kullanarak,Android uygulamalarında arayüz testinin nasıl yapabileceğimizi anlatacağım.

Uiautomatorviewer aracı; layout hiyerarşisini incelemek ve test cihazı üzerinde görüntülenen bireysel arayüz bileşenlerinin özelliklerini görüntülemek için uygun bir görsel arayüz sağlar. Bu bilgileri kullanarak, yapmış olduğumuz arayüzümüzü test edebiliriz.
Test etmek istediğiniz uygulamanın arayüz bileşenlerini inceleyebilmek için aşağıdaki adımları izleyiniz.
1-DDMS (Dalvik Debug Monitor Server) açılması

Android Studıo Ide ‘sinde Tools->Android-> Android Device Monitor açarak DDMS ‘e ulaşabilirsiniz.

2-Uygulamamızı çalıştırıp, resimde kırmızı okla göstermiş olduğum Dump View Hierarchy for UI Automator iconunu seçmelisiniz.
1

3-Uiautomatorviewer penceresinde cihazınızın ekranının görüntüsünü göreceksiniz.

2

Bu pencerenin sağ tarafında, iki bölüm göreceksiniz. Üst bölümde,tasarımınızda bulunan tüm arayüz bileşenlerinin türü ,içeriği gibi temel özellikleri listelenmektedir
Alt pencerede ise Node detail alanı bulunmaktadır.Burada da seçtiğiniz arayüz bileşenin özellikleri daha ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz

Örnek olarak aşağıdaki resmi inceleyelim.İlk olarak, index ‘i 2 olan EditText arayüz bileşenini seçtim. Node detail penceresinde bileşenin özellikleri listelendi. Node detail penceresinde de , tıklanabilir özeliğinin (clickable) true olarak geldiğini görmüş olduk.Bu şekilde tüm bileşenleri inceleyebilirsiniz.

3

Arayüzle ilgili hata vb. durumlarda, Uiautomatorviewer aracı kullanarak sorunları tespit etme ve test etmek sizin için daha kolay olacaktır.

Bülten
Bültene abone ol

Bültene abone olarak yeni makalelerimden haberdar olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir