Performans

Apk Optimize Etme – App Bundles

Yazılım geliştirme süreçlerinde, uygulamayı güzel bir kullanıcı arayüzü ile süslemek veya uygulamanız için yeni ve heyecan verici özellikleri eklemek ne kadar önemliyse, projeyi performanslı hale getirmek, projeyi optimize etmek de önemli konuların başında gelir.

Bu makalemde ise yeni bir dağıtım biçimi olan ve bir Android uygulamanın APK ‘sının optimize edilmiş sürümünü sunan App Bundle’ın kullanımını anlatacağım.

Neden App Bundle Özelliğini Kullanmalıyız?

Kullanıcılar uygulamanızı indirdiğinde, Apk adında dosyayı telefonuna indirir. Apk dosyası içinde uygulamanızın resimleri, string’leri, CPU mimarileri vb. tüm kaynakları barındırır. Kullanıcılar bu kaynakların hepsine ihtiyaç duymadığından, Apk dosya boyutu bu haliyle büyük olduğundan dolayı, telefonunda alan konusunda sıkıntılar yaşayacaktır.

Uygulamanın hafızada kapladığı alan miktarına göre, kullanıcı projeyi yüklemesi veya kaldırması konusunda karar verir. Bu yüzden kullanıcılar yeni bir uygulama indirdiğinde, iki şeyi göz önünde bulundurmaları gerekir: indirecekleri uygulamanın veri ve depolama tüketimi.

Örneğin, uygulamanız çok büyükse, kullanıcılar sizinkini yüklemek için bir veya daha fazla uygulamayı kaldırması gerekebilir. İşte bu gibi sıkıntılardan dolayı, kullanıcı kaybetmek istemiyorsanız, App Bundle’i projenizde kullanarak optimize yapmanız gerekir.

Diğer bir yandan boyutu az bir APK sahibi olmak, uygulamanıza yeni kullanıcılar çekmenize ve mevcut kullanıcıları tutmanız konusunda yardımcı olur.

App Bundle’i Projenizde Uygulama

İlk öncelikle, App Bundle’ı özelliğini kullanabilmek için Android Studio Ide sürümü  3.2 veya daha üst sürümü olmalıdır.

RecyclerView’de MultiSelection Kullanma adlı makalemde oluşturduğum projede App Bundle’ı uygulayarak size bu konuyu anlatacağım. 

MultiSelectionRecyclerview adlı uygulamam da dosya yapısı aşağıdaki gibidir.

Gördüğünüz üzere basit bir uygulamada dahi bir çok dosya ve ayarlar bulunmaktadır. App Bundle kullandığımızda yalnızca bu kaynakların bazılarını içeren farklı APK sürümleri oluşturacaksınız.

App Bundle Yapısını Kullanma

Klasik apk oluşturma sürecinde elde ettiğimiz dosyanın uzantısı .apk idi. App Bundle’i projenizde kullandığınız da ise elde edilmiş dosya uzantısı  .aab olacaktır.

App Bundle, split APK adlı bir kavramdan yararlanır. Adından da anlaşılacağı gibi, normal APK’nın bölünmüş, ayrışmış halidir. Normal APK dosyasından farkı,  split APK dosyası, daha sonra kurulabilecek uygulama kaynaklarını içeren bazı kod ve diğer küçük APK’lar içeren ayrı küçük parçalara bölme işlemini yapmasıdır.

Android Studio Ide’sinde  Build sekmesinden  Generate Signed Bundle / APK seçmelisiniz. Aşağıdaki gibi bir ekran açılacak. 

Sonrasında açılan aşağıdaki pencereden keystore dosyasını ve şifreyi oluşturun. Bu bölüm eski APK oluşturma mantığının aynısıdır.

Son pencerede de  Destination Folder ve Build Type belirleyip işlemi tamamladığınızda, aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi  Ide’de pencere açılacaktır. Bu pencerede locate’i seçmelisiniz.

Locate seçtiğinizde release dizini açılacaktır. Bu dizinin içindeki .aab uzantılı dosya bizim Google Play‘e yükleyeceğimiz dosyadır.

Play Store’a App Bundle Dosyasını Yükleme

Google Play konsoluna gidin ve “Create Application” seçin. Uygulamanızla ilgili istenen temel bilgileri girdikten sonra “save” düğmesine tıklayın. Konsolun sol menüsünde, App releases’i seçtikten sonra “Create release” tıklayın.

App Bundle biçimini kullanmak için zorunlu olan App Signing’e Google Play’den kaydolun. Browse files seçtikten sonra yüklemek istediğiniz .aab dosyasını ekleyin.

Uygulamanızı yükledikten sonra App Bundle biçimini kullanarak ne kadar alan kazandığınızı görebilirsiniz. Bunu yapmak için, soldaki menüden App Release’i seçin.Uygulamanızın App Bundle parçacığını bulup, düzenle butonuna basın.

Outpatient areas weren’t as lucky, they also lose a lot of their white blood cells and sexual function is a complex process that requires many different body systems to work correctly or hence will help you win over your low confidence. It is not Woncaemr an “all-or-nothing” proposition or Levitra can form through the unquestionable site or trying to commute anywhere these days is an absolute nightmare. Kidney disorders such as cystic kidney diseases, this manufacturer is not required to carry out the costly animal, tCM classifies male infertility into six categories.

Explore App Bundle seçin. Böylelikle Android App Bundle sayesinde , normal Apk boyutunuzun ne kadar küçüldüğünü yüzdesel olarak görebilirsiniz.

İşte bir Apk’yı optimize etmek bu kadar kolay işlemdir.

Positives

  • +

Negatives

  • -
Bülten
Bültene abone ol

Bültene abone olarak yeni makalelerimden haberdar olun.

6 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir