ComposeUI/UX

Compose ile Alert Dialog Oluşturma

Yazılımınızın sade, etkili ve işlevselliği iyi olan bir arayüz tasarımına sahip olması oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Bu makale Compose tasarımında kullanıcıdan geri bildirim almayı sağlayan Alert Dialog penceresini oluşturmayı açıklayacaktır.

Dilerseniz Jetpack Compose ile Adım Adım Tasarım makalemi okuyarak Jetpack Compose hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Örnek görüntü;

Aynı görüntüyü Android View (Xml) tasarımı ile oluşturmayı anlatan AlertDialog’u Radius Yapma makalesini de inceleyebilirsiniz.

Proje kodlarına github linkinden, kodlarla ilgili açıklamalara da makaleden ulaşabilirsiniz.

1-Compose Proje Oluşturma

Compose kullanabilmek için Android Studio Arctic Fox veya üst sürümlerden birini indirmeniz gerekir. Android Studio’da File > New yolunu takip edip New Project ekranında Empty Compose Activity arayüz taslağını seçmelisiniz. Next yapıp projenizi oluşturun.

2-Gerekli Kütüphanelerin Eklenmesi

Android Studio Ide ile oluşturduğum projemin app dizinin altındaki build.gradle dosyasını açıyoruz. Dependencies kod bloklarının arasına aşağıdaki kodları yerleştirerek Material3 kütüphanesini yüklüyoruz. Bazı Android Studio sürümleri bu kütüphaneyi kendiside ekleyebiliyor.

3- Alert Dialog Oluşturma

Material kütüphanesinde barınan AlertDialog() fonksiyonu sayesinde Alert Dialog penceremizi oluşturacağız. Kullanıcıdan geri bildirim akabilmek için confirmButton ve dismissButton adında butonlar bulunmaktadır. confirmButton onaylama butonu, dismissButton onaylamadığını anlatmak için kullanılır.

 

Proje kodlarına github linkinden, kodlarla ilgili açıklamalara da makaleden ulaşabilirsiniz.

Bülten
Bültene abone ol

Bültene abone olarak yeni makalelerimden haberdar olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir