AnimasyonCompose

Compose ile Animasyon Oluşturma Part 2

Tasarımda hareketli nesneler kullanıcının dikkatini çeken ve kullanıcı deneyimini arttıran görsel çalışmalardır.

Bu makale Jetpack Compose tasarım yapısında InfiniteTransition ve UpdateTransition Api’lerini kullanarak farklı animasyonları oluşturmayı örnekleyecektir.

Compose ile Animasyon Oluşturma Part 1 makalemizde de Animatable ve Animate*AsState Api’lerini örnekleyerek açıklamıştık.

1- UpdateTransition

updateTransition, birden fazla animasyon değerini yönetebilen ve bunları bir durum değişikliğine göre çalıştırabilen bir geçiş nesnesi oluşturur.

Örneğimizi inceleyelim. Başta resim boyutu 100 dp ve border siyah renktedir. Butona tıkladığında resim boyutu büyüyor ve border rengi mor olmaktadır. Yani iki animasyon değişikliği aynı anda olmaktadır. Kodlar;

2- InfiniteTransition

Jetpack Compose’da bir animasyonu sonsuza kadar çalıştırmanın en kolay yolu InfiniteTransition kullanmaktır. InfiniteTransition alt animasyonları olan animateColor, animateFloat veya animateValue birini kullanabilirsiniz. Kullanıcın istediği bir anda da animasyonu durdurabilirsiniz.

RepeatMode:

Animasyon, her yinelemeden sonra yeniden başlatılabilir (ör. RepeatMode.Restart) veya her yinelemeden sonra tersine çevrilebilir (ör. RepeatMode.Reverse).

animateFloat fonsiyonunda initialValue ve targetValue değerlerinde verilen boyutlara göre kalp ikonunu sürekli büyüyüp küçülmektedir. Stop butonu ile animasyonu  durdurabiliyoruz. Kodlar;

 

 

Bülten
Bültene abone ol

Bültene abone olarak yeni makalelerimden haberdar olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir