UI/UX

Custom Views ile Listview Oluşturma

Bugün ki yazımda bir çok uygulamada içerikleri listelemek için kullanılan Listview arayüz elementini ve yuvarlak şekil çizmeyi, Custom Views yapısını kullanarak oluşturmayı örnekleyeceğim.

Custom Views nedir? Neden Custom Views yapısını kullanarak uygulama arayüzlerimizi (Android UI) oluşturmalıyız?

Custom Views ,Android Ide’sinde Palette bölümünde bulunan hazır Android UI(Arayüz) elementlerini (TextView, EditText, ListView, CheckBox, RadioButton vb.) kullanmadan, Java tarafında kodlama yaparak kullanıcıya arayüz oluşturulmasıdır Neden Custom Views yapısını kullanmalıyız ?
1- Yazılımcının oluşturmak istediği tasarım, hazır arayüz elemanlarında bulunmayabilir, ve ya var olan arayüz elemanlarını özelleştirmek istediğiniz zamanlarda Custom Views yapısı devreye girer. Örneğin; TextViews ile göstereceğiniz yazıda kullanacağınız fontu, Xml tarafında ayarladığınızda desteklemeyebilir ya da harfler arasındaki boşlukları ayarlama kolaylık sağlaması, farklı şekillerin oluşturulması konularında Custom Views kullanılır.

2- Diğer bir önemli neden ise; Yazılımcı ne kadar çok xml tarafında hazır arayüz elemanları kullanırsa, birinci olarak uygulamanın boyutunun yükselmesine, uygulamanız kullanıldığında cihazın şarjının bitmesine ve performans açısından fazlasıyla olumsuz etkiler. Bu yüzden mümkün mertebede xml tarafında hazır arayüz elemanları kullanmaktan kaçınıp, Custom Views yöntemiyle Java programlama tarafında arayüzlerimizi oluşturmalıyız.

Şimdi örneğimizi oluşturmaya sıra geldi.İlk öncelikle uygulamamızı kodları çalıştırdığımızda elde edeceğimiz görüntü aşağıdaki gibidir

photo_2015-05-22_17-17-57

Ve kodlarımızı yazmaya başlayalım…

MainActivity.java kodlarım:

ItemListFragment.java kodlarım:

Item.java kodları:

ItemAdapter.java kodları:

ItemView.java kodları

CircleView.java kodları

Xml dosyalrımız…

/layout/activity_main.xml

/layout/item_view.xml

/layout/item_view_children.xml

/values/attrs.xml

Son olarak ufak bir not: Bu yukarıda anlattığım projemin kodlarını indirmek isterseniz; yapmanız gereken tek şey github linkine tıklamak.

Hayatınızın daha da kolaylaşması dileğiyle…

Bülten
Bültene abone ol

Bültene abone olarak yeni makalelerimden haberdar olun.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir