SnapHelper ile Yatay Listeleme

Arayüze sahip yazılımsal projelerde  (Web Yazılım,Ios ve Android Yazılımlar vb.) ,  projenin  en az backend yazılımının iyi olması  kadar arayüz tasarımının da işlevli ve görselliğinin kullanıcıyı tatmin edici  olması büyük önem arz etmektedir.

Bir uygulamada  arayüz tasarımı yaparken ürünlerin ya da resimlerin kullanıcıya nasıl gösterileceğiyle alakalı bir ihtiyaç bulunduğunda bunu sunmanın farklı birkaç yolu bulunmaktadır.

Bugün ki makalemde Google Play’de dahi kullanılan Android  SnapHelper sınıfı sayesinde ürünlerin ya da resimlerin yatay bir şekilde kaydırma işlemi yaparak gösterilmesini sağlamayı anlatacağım.

Neden SnapHelper sınıfını kullanmalıyız?

  • Kullanımı kolay ve sade kodlara sahip olan bir sınıf
  • Ürünleri yada resimleri kaydırma işlemi yaparken ilk item’i  yarısı arkaplan kalmayacak şekilde sürekli görünür kılan bir sınıf
  • Yatay  veya dikey şekilde gibi farklı doğrultularda  ürünleri kaydırma işlemi yaparak gösterebiliyoruz

Örneğin Google Play aşağıda gördüğünüz şekilde birden fazla uygulama görüntülemek amaçlı SnapHelper sınıfını kullanmıştır.

  

Bizim yapacağımız örnekle ise üst sağdaki resim gibi bir  görüntü elde edeceksiniz.Siz buradaki numaralı item’lara dilerseniz ürünlerinizi dilerseniz resimlerinizi koyarak galeriler oluşturabilirsiniz.

Şimdi ise böyle bir uygulamayı kullanabilmek için neler yapmalıyıza bakalım.İlk önce oluşturduğumuz Android projeye Recyclerview kütüphanesini yüklememiz gerekmektedir

Android Studio Ide ile oluşturduğum projemin app dizinin altındaki build.gradle dosyasını açıyoruz. Dependencies kod bloklarının arasına aşağıdaki kodları yerleştirerek Recyclerview kütüphanesini yüklüyoruz.

Sonrasında tek yapmanız gereken aşağıya koyduğum KODLARI İNDİR resmine tıklayarak sadece 3 tane sınıfdan oluşan yapıyı incelemektir.

download

 

Kaynaklar
1- https://guides.codepath.com/android/using-the-recyclerview

2- http://www.plattysoft.com/2015/06/16/snapping-items-on-a-horizontal-list/

Kategori Genel
Etiketler