WordPress ve Drupal Karşılaştırması

Günümüzde web sitenizin içeriğini kodlarla uğraşmanıza gerek kalmadan yönetebilmenizi  sağlayan bir çok içerik yönetim sistemleri (CMS) bulunmaktadır.

Bu makalemde ise en çok bilinen WordPress ve Drupal içerik yönetim sistemlerinin özelliklerini karşılaştırarak bilgiler vereceğim.

WordPress vs. Drupal  – Kullanım Kolaylığı

Drupal

Drupal alt yapısını kullanacak web sitenin kurulum  adımları çok kolaydır. Bu anlamda WordPress kurulumundan farklı bir yönü bulunmamaktadır. Normal kullanıcı tarafından bakmak gerekirse, kullanıcı yönetim paneli kullanmakda  ilk başta biraz zorlanabiliyor. Diğer bir yandan müşteri site değişiklikleri istediğinde yazılımcıya bağlı kalmaktadır. Çünkü Drupal’ da çoğu değişiklikler kod tarafından daha çok yapılmaktadır. Klasik bir blog, tanıtım sitesi yapacaksanız Drupal pek önermiyorum.

WordPress

WordPress, Drupal’ a göre daha bilinir olmasının en temel sebeplerinden biri kullanımının çok kolay olmasıdır. Hem yazılımcı hem normal kullanıcı için WordPress ile ilgili çok fazla Türkçe ve İngilizce kaynaklar bulunmaktadır. Eğitimsel kaynakların fazla olması sayesinde, müşteri ilgili yazılımcıya ulaşamasa bile video ve yazılara hızlıca ulaşarak kafasındaki soru işaretlerini daha kolay çözmektedir.

 

WordPress vs. Drupal  – Güvenlik

Drupal

Drupal’in pazarlama stratejilerine bakıldığı zaman oldukça güvenli olması her zaman göz önünde tutulmuştur ve pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası olmuştur. Son derece güvenli olan Drupal sadece kurumsal düzeyde güvenlik sunmakla kalmaz aynı zamanda ayrıntılı güvenlik raporları sunar.

Drupal güvenliği iyi sağladığı için bir çok devlet kurumları web sitelerinde Drupal  kullanmaktadır. Drupal kullanan devlet kurum ve kuruluşlarının listesini bu linkden https://groups.drupal.org/government-sites görebilirsiniz.

WordPress

WordPress çekirdeği oldukça güvenli  olmasına karşın üçüncü parti eklenti ve temaların varlığı güvenlik açıkları oluşturmaktadır. Ayrıca oldukça popüler bir CMS olması, güvenlik açıklarına maruz kalma tehlikesini arttırıyor. Hatta WordPress en yaygın olarak hacklenen CMS’dir.

WordPress güvenlik konusunda zayıf kaldığı için, özellikle e-ticaret sitelerinin WordPress alt yapısını kullanılarak yapılmasını hiç önermemekteyim.

 

WordPress vs. Drupal  – Web Site Hızı

Drupal

Drupal hızlı yüklenen ve iyi çalışan web siteleri üretmenize yardımcı olur. Bunun başlıca sebebi CMS’nin sistem kaynaklarına fazla yük bindirmez. Bu sayede ışık hızında sunucu iletişimi ve hızlı yanıt süreleri elde edilir.

WordPress

WordPress’in en başarısız olduğu konulardan birisi hızdır. Web sitesi çok fazla eklenti sahibiyse, kötü kodlanmış bir tema kullanıyorsa hız konularında problemler yaşanmaktadır. Elbette WordPress in hız problemlerini çözme yöntemleri de bulunmaktadır.  Burada iş  siteyi oluşturan yazılımcının web sitesini doğru şekilde optimize etmesiyle çözülmektedir.

 

WordPress vs. Drupal: Hangisini tercih etmeliyim?

Hangi içerik yönetim sistemini tercih etmeniz gerektiği konusu , tamamen yapacağınız web sitenin tipi ve yapısına göre değişiklikler göstermektedir.

Özelleştirilmiş, güvenliği iyi derecede olan, oldukça esnek ve oldukça karmaşık veri organizasyonlarına sahip bir web sitesi için Drupal’i tercih edebilirsiniz.

Diğer bir yandan blog, tanıtım sitesi vb. sade yapılar için WordPress’i tercih edebilirsiniz.

 

 

 

Kategori Genel, Makalelerim
Etiketler