API & Library

Yazılımcı Gelişimi için 10 Açık Kaynak Kodlu Uygulama

Bir çok alanda  öğrenmenin en iyi yolu araştırmak ve okumaktır. Daha iyi bir yazılım geliştirici olmak istiyorsanız, daha fazla kod incelemelisiniz.

Yazılım geliştiricilerinin kitapları, blogları, forumları  okuması  belli bir dereceye kadar iyidir. Fakat farklı farklı uygulamaların kaynak kodlarıyla birlikte incelemesi, okuması kendini geliştirme konusunda daha  başarılı olacaktır. Ne kadar çok proje incelerseniz, arayüz bileşenlerinin, kütüphanelerin  vb  tüm kodların nasıl kullandığını uygulamalı ve bir bütünlük içerisinde görebilirsiniz.

Bu makalemde  github’da kodları bulunan 10 farklı Android uygulamadan sizlere bahsedeceğim.

Kodları incelemeye başlamadan önce Play Store’da uygulamayı indirip inceleyebilirsiniz. Böylelikle basit, orta, zor gibi kendi seviyenize uygun uygulamayı seçebilirsiniz. Sonrasında istediğiniz uygulamaların kodlarını verdiğim Github linkinden indirerek okumaya başlayabilirsiniz.

LeafPic (Github | Play Store)Fotoğraf ve video galerisi uygulamaları, herhangi bir Android cihazında bulabileceğiniz en yaygın uygulamalardan biridir. Hiç nasıl yapıldığını merak ettiniz mi? LeafPic, deneyebileceğiniz ve öğrenebileceğiniz en iyi açık kaynaklı galeri uygulamasıdır.

Oldukça basit, anlaşılması kolay ve yeni başlayan geliştiriciler için mükemmeldir. Bu uygulamada bulduğum en iyi şeylerden biri, dinamik tema oluşturdukları yoldur. Birçok Android geliştiricisinin düzgün bir şekilde uygulamak için uğraştığı bir şey.

Pedometer (Github)

Cihazın pil performansı üzerinde hemen hemen hiçbir etkisi olmadan alınan adımları hesaplamak için donanım sensörünü kullanan basit, hafif bir pedometre uygulaması.

Adım izlemeyi öğrenmeye başlamak için iyi bir projedir, ancak kodlama standartları ve tasarımı izlenecek kadar iyi değildir.

Amaze File Manager (Github | Play Store)

Neredeyse tüm Android cihazlarda bulabileceğiniz son derece yaygın bir Android uygulaması, bir dosya yöneticisidir.

Bir dosya yöneticisi uygulaması oluşturmanın ilk başta düz ileri gelmesine rağmen, tüm Android platformlarında ve tüm cihazlarda doğru bir şekilde elde edilmesi gerçekten zor.

Bu uygulamadan öğrenebileceğiniz pek çok iyi şey var, özellikle de SD kartlarda doğru dosya işleme nasıl yapılacağıyla alakalı güzel bir örnektir.

Timber (Github | Play Store)

Timber, Android için güzel tasarlanmış, tamamen özellikli bir müzik çalar. Kendi müzik çalarınızı veya herhangi bir müzikle ilgili uygulamanızı kurmak istediğinizde, inceleyecebileceğiniz güzel bir uygulama.

Proje oldukça büyük ve gelişimde çok aktif. Yeni başlayanlar için, her şeyi anlamak biraz zor olabilir, ancak herhangi bir orta seviye veya ileri seviye Android geliştiricisi için gerçekten ilgisini çekecek bir projedir.

OmniNotes (Github | Play Store)

Evernote gibi tam özellikli bir not almak Android uygulaması oluşturmak istiyorsanız, o zaman bu sadece başlamak için doğru bir projedir.

Proje, notları paylaşmak, not almak, notlarınızı eklemek, hatırlatmalar eklemek ve çok daha fazlası gibi pek çok özellikte, paylaşım ve arama notları, görüntülerin, videoların, seslerin eklenmesi gibi özelliklerle oldukça büyük.

Bu projeden öğrenebileceğiniz başka bir harika şey de uygulamanızı Google Now ile sorunsuz bir şekilde entegre etmektir.

Easy Sound Recorder (Github | Play Store)

Android için basit, kullanımı kolay ve güzel bir ses kaydedici uygulaması. Android’de ses kaydı ve manipülasyon hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, bu proje yolculuğunuza başlamak için en iyi yoldur.

Bu proje sade ve aynı zamanda anlaşılması da çok kolaydır. Yeni başlayanlar ayrıca bu projeden Material Design’ın temellerini öğrenebilirler.

CoCoin (Github)

CoCoin, sade ve işlevli  kullanıcı arayüzüne sahip kapsamlı bir kişisel finans ve muhasebe uygulamasıdır.

Çok sayıda kullanıcı verisini düzgün bir şekilde nasıl yöneteceğinizi öğrenmek istiyorsanız, bu verileri grafiklerle nasıl kullanmanızı gösteren güzel bir uygulamadır.

Travel Mate (Github)

Seyahat tabanlı bir uygulama oluşturmak istiyorsanız ve yere ve haritalara yoğun bir şekilde bel bağlamak istiyorsanız, bu proje muhtemelen başlamak için en iyi yerdir.

Uygulamanın tasarımı ve kod kalitesi işarete kadar değil ama genel uygulama gerçekten çok iyi ve yeni başlayanlar ve hatta orta seviye Android geliştiricileri için öğrenilecek çok şey var.

KISS (Github | Play Store)

Android için basit, süper hızlı ve hafif launcher uygulamasıdır. Bu projeden öğrenebileceğiniz birkaç güzel ve şık özellik var.

Android için bir launcher yapmak istiyorsanız, bu muhtemelen başlamak için en iyi yoldur. Uygulama oldukça sade olduğundan, buradaki kodları kullanmanız oldukça basittir.

Turbo Editor  (Github | Play Store)

Android için basit ama oldukça güçlü bir metin editörü uygulaması. Kodu yazmak için bu editörü kullanabilir ve farklı programlama dilleri için sözdizimi vurgulamayı destekler.

Hatta uygulamaların çoğunun çökme veya çökme eğilimi olan büyük metin dosyalarını açmayı denedim, bu uygulama onları oldukça zarif bir şekilde ele alıyor. Bu projeden, çok sağlam ve sağlam bir metin (veya kod) editörü uygulaması yapmayı öğrenmek için iyi bir şansa sahip olacaksınız.

 

Hemen hemen herkesin ihtiyaçlarına uygun çeşitli türlerdeki açık kaynaklı Android uygulamalarını paylaştım. Ayrıca, yeni başlayanlardan daha gelişmiş olanlara kadar her tür Android geliştiricisine yönelik uygulamaların uygun bir karışımı da vardır.

Umarım açık kaynak projelerini gerçekten faydalı bulursunuz.

 

Bülten
Bültene abone ol

Bültene abone olarak yeni makalelerimden haberdar olun.