API & LibraryVeritabanı & Web Servis

Android Uygulamada ChatGPT Entegrasyonu

İnsan beyin gücüne ihtiyaç duyduğumuz görevleri otomatikleştirerek hayatımızı kolaylaştıran yapay zekâ sistemlerini yazılım projelerimizle birleştirmek önemli bir avantaj sağlar.

Bu makale ChatGPT yapay zeka robotunu bir Android uygulamasına nasıl entegrasyon yapılabileceğimizi örnekleyerek açıklayacaktır.

Örneğimizde ChatGPT robotuna bir soru soralım.

Proje kodlarına github linkinden, kodlarla ilgili açıklamalara da makaleden ulaşabilirsiniz.

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen bir yapay zeka sohbet robotudur. Bu yüzden projemizde OpenAI web servislerini kullanarak sorularımızın cevaplamasını sağlayacağız.

1- OpenAI API Key Oluşturma

OpenAI API key url tıklayıp, kullanıcı oluşturduktan sonra secret key oluşturup kopyalayarak bir belgeye kayıt ediniz. Bu key ‘i uygulamada kullanacağız.

2- Gerekli Kütüphanenin Eklenmesi

Android Studio Ide ile oluşturduğum projemin app dizinin altındaki build.gradle dosyasını açıyoruz. Dependencies kod bloklarının arasına aşağıdaki kodları yerleştirerek Volley kütüphanesini yüklüyoruz.

4-AndroidManifest Dosyasına İlgili Ayarları Ekleme

Belirtilecek konumun yer bilgisini almak için internet iznine ihtiyaç bulunmaktadır. Aşağıdaki izin kodunu da AndroidManifest.xml dosyasında application tag’nin üst kısmına yerleştirin.

4- OpenAI Web servisinden Sorunun Cevabını Alma

Web servisi kullanmak için  Volley kütüphanesinden faydalanacağım. OpenAI Web servisine istek bulunmak istediğimizden “https://api.openai.com/v1/completions” url kullanmalıyız.

Diğer önemli nokta; OpenAI Web servis Authorization parametresine "Bearer OPENAI_API_KEY" şeklinde değer atamalıyız. OPENAI_API_KEY, OpenAI platformundan aldığınız tekil API key’dir. Daha detaylı açıklamalar kodların arasında inceleyelim.

5-Arayüz Kodlama

Soruyu kullanıcıdan alabilmek için standart EditText yerine Material kütüphanesinde olan TextInputEditText kullanmayı tercih ettim. TextInputEditText, setOnEditorActionListener adında bir metodu bulunur. Button elementine gerek duymadan, TextInputEditText’da yazdığınız karakterler anlık alınabilir. TextInputEditText alanına tıkladığınızda animasyon şeklinde hint değeri üst border alanına geçer.

 

Proje kodlarına github linkinden, kodlarla ilgili açıklamalara da makaleden ulaşabilirsiniz.

Bülten
Bültene abone ol

Bültene abone olarak yeni makalelerimden haberdar olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir